Pro návštěvníky

Pro návštěvníky - úvod

 

ZOO Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.
Tato unikátní výstava byla otevřena v roce 2002, spolykala celkem 260 000 litrů vody a obsahuje celkem 50 akvárií, z nichž největší nádrž má objem 100 000 litrů a je domovem žraloka bělocípého a černocípého.

 

Kromě této nádrže mohou návštěvníci ve vodním světě obdivovat další dvě obří  nádrže. V první z nich je umístěn model lodi Bounty a nalezneme zde na 200 živočichů, z nichž můžeme jmenovat například murény, rejnoka žraločího nebo kobercové žraloky. Druhá nádrž o objemu 15 000 litrů je ozdobena modelem majáku ze Severní Karolíny a obývá ji hejno dravých barakud a jedovatí perutýni. Další akvárium je osídleno loděnkami a  ostrorepy. Nově byla otevřena nádrž, kde našly domov dospělé murény jeskynní a jávské.

Kromě výše jmenovaných nádrží si zde návštěvníci mohou prohlédnout 25 metrů dlouhou korálovou jeskyni s akvárii zabudovanými přímo do skály a řadu dalších akvárií osídlených mořskými, ale i sladkovodními rybami a jinými živočichy. V expozici najdete také obří, unikátní průhledovou nádrž o objemu 27 000 litrů sladké vody. V nádrži nalezli domov živočichové převážně z Jižní Ameriky - dva druhy arowan, vrubozubci, plodožravé piraně, tři druhy vodních želv a mnoho dalších druhů živočichů. Dále byl dokončen projekt duševní relaxace "Vesmírná laguna" ve spolupráci s výtvarníkem a psychologem Zdeňkem Hajným. V expozici naleznete i terárium se zajímavými druhy žab a s dospělým jedincem chameleona pardálího.

Celý komplexní dojem doplňuje jedinečná podlahová projekce, která reaguje na pohyb a nabízí úžasnou škálu efektů, které zaujmou zejména nejmenší návštěvníky. Na památku si návštěvníci mohou vybrat předměty z široké škály suvenýrů a upomínkových předmětů. Vodní svět okouzlí malé i velké návštěvníky!

Vesmírná laguna

Projekt duševní relaxace "Vesmírná laguna" byl dokončen ve spoupráci s výtvarníkem a psychologem Zdeňkem Hajným v říjnu 2008, pro veřejnost byl zpřístupněn při příležitosti 6. výročí Mořského světa dne 7.10.2008.
Vesmírná laguna symbolicky vyjadřuje propojení vesmíru, moře a lidské duše. Je tvořeno z drahých kamenů - ametystů, záhněd a křišťálů, kterými je celý prostor kompozičně osázen. Dominantou se stala 250 kg vážící, oboustanně zakončená záhněda.

Na speciálním obraze umístěným uprostřed kompozice se prolínají záběry z Hubbleova teleskopu, které poskytla NASA, a záběry z mořských hlubin spolu s obrazy Zdeňka Hajného.
Smyslem projektu je navodit relaxační a terapeutické působení, kde si lidé mohou pomocí duševní relaxace obnovit svojí životní energii.
PhDr. Ing. Zdeněk Hajný se narodil r. 1942 ve Vsetíně. Roku 1966 namaloval svůj první imaginární obraz Strom života. Vystudoval ekonomii na VŠZ a psychologii na filozofické fakultě UK v Praze. Roku 1994 otevřel spolu se spisovatelem R. Fulghumem Galerii Cesty ke světlu, v níž představil syntézu obrazů, světelných objektů z krystalů, hudby a vůní s terapeutickými účinky. O jeho díle dosud vyšlo pět monografií s jeho tvorba je známá v celé řadě zemí.

Pro nejmenší - aktivní podlahová projekce

Pool systém je zcela originální podlahová projekce, která se používá zejména k reklamním prezentacím. Systém nabízí širokou škálu informací prezentovanou unikátním způsobem a vytváří tak živou, variabilní a tajemnou interaktivnost.

Na míru připravený efekt je promítán na podlahu ze zavěšeného datového projektoru a pohyb ovlivňující promítanou scénu je snímán taktéž zavěšeným pohybovým senzorem.

Každý krok znamená změnu. Návštěvník mění projekci svým vlastním pohybem. Návštěvník se stává protagonistou v okamžiku, kdy vstupuje na plochu projekce - odhaluje skryté poselství a je upoután překvapivými efekty. Software poolSystem nabízí ve stejnou chvíli záznam pohybu a přehrávání obrazu. Pohyb na ploše bezprostředně vyvolává změnu v projekci.

Mořský svět je jedinou firmou, která má tuto prezentaci nainstalovanou nastálo. Můžeme se pochlubit také největší projekční plochou v České republice a jedinečnou sadou efektů vyrobených na zakázku.  Ačkoliv finanční náklady na pořízení projekce a efektů byly velice vysoké (přes půl milionu korun), rozhodli jsme se pro její zakoupení téměř ihned po shlédnutí na výstavě Interzoo v německém Norimberku. Věříme, že tato projekce bude velkou atrakcí zejména pro naše nejmenší návštěvníky a přinese jim spoustu zábavy.

Pravidelné akce

Den Čas Akce
Úterý od 15:00 h Krmení žraloků
Středa od 15:00 h Krmení živočichů ve středové nádrži
Čtvrtek od 13:30 h Krmení v nádrži
Poslední pátek v měsíci Od 19:00 h Noční prohlídka
  • Noční prohlídka je spojená s odborným výkladem obohaceným o zajímavosti z nočního života živočichů. Přijďte prosím včas - na noční prohlídku otevíráme v 18:45 a v 19:05 bude vstup do Mořského světa již uzavřen.
  • Další termíny budou včas upřesněny. Vstupenky na noční prohlídky si můžete rovněž objednat na našem internetovém obchodě www.msobchod.cz
  • Bližší informace o akcích na emailu info@morsky-svet.cz, případně na telefonním čísle 736 649 558. Změna akce vyhrazena.
    Těšíme se na vaší návštěvu.