Mořský svět - Výstaviště v Praze 7 - Holešovicích, otevřeno káždý den


SOUTĚŽ  :   do konce července soutěžíme o zajímavý minerál

Otevřeno Po-Pá  8:30 - 18:00

                  So- Ne 9:00 - 19:00

PRAVIDELNÉ AKCE:

Přehled akcí na následující týden naleznete na úvodní stránce našich stránek.

Každé úterý od 15:00 - krmení žraloků

Každou středu od 15:00 - krmení středové nádrže

Každý čtvrtek od 13:30 - krmení živočichů z rukou potápěče

Každý poslední pátek v měsíci - noční prohlídka s průvodcem

Aktuální přehled akcí naleznete na úvodní stánce v novinkách

Termín příští noční prohlídky: 29.7.2016 od 19:00 (přijďte včas, ve 19:05 bude vstup do ZOO Mořský svět opět uzavřen).

Změna akce vyhrazena.

 

Výroční zpráva ZOO Mořský svět za rok 2014 ke stažení zde

Počítadlo
Celkem návštěv: 194466
Online: 3

Promítání přírodovědných filmů

 

Vážení návštěvníci. Momentálně pro vás připravujeme novou sérii dokumentárních snímků. Z důvodů zakomponování snímků do počítačem řízených programů je momentálně nabídka filmů omezena. O aktuální nabídce vás budeme informovat na místě.

Děkujeme za pochopení.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od listopadu 2012 máme v nabídce pro školní skupiny opět novou řadu přírodovědných filmů, které můžete po objednání shlédnout v rámci návštěvy ZOO Mořský svět:

1) Tuleni  - délka filmu 29:04
2) Žraloci Mako - délka filmu 29:07
3) Bratrstvo těžké váhy - délka filmu 29:23 (o mrožích)
4) V potemnělé říši - délka filmu 29:27 (Svět věčné tmy v
propasti mořských hlubin obývají tvorové, kteří musí svítit sami sobě
a mít zcela jiné smysly než ti, kteří žijí na denním světla. V tomto
prostředí žijí i zcela zvláštní paryby - chiméry. V hlubinách Severního
moře u Norska zkoumají badatelé tyto tvory zblízka. Jejich zájem platí
i dalšímu exotickému druhu medúzy - korunovce purpurové.
Potvrzuje se, že v těchto temných vodách mohou přežívat jen vysoce
specializovaní živočichové. Ve světě tmy se pohybují jako kosmické
lodě ve vesmíru.)
5) Huňatí rybáři - délka filmu 29:33 (o ochraně říčních i mořských vyder)
6) Světoběžníci oceánů - délka filmu 29:35 (karety)
7) Mořští hadi - délka filmu 29:36
8) Přízrak z hlubin - délka filmu 29:44 (žralok šestižábrý)
9) Žraloci levhartí - délka filmu 29:54
10) Zelení rekordéři - délka filmu 37:42 (Tatranská jezera - ve slovenském jazyce)
11) Zásnuby v hlubinách oceánů - délka filmu 50:49 (páření mořských živočichů)
12) Modré díry - potápění v labyrintu - délka filmu 50:58 (potápění v jeskyních)
13) Ztracená města - délka filmu 55:21 (pátrání po bájné Atlantidě)

 

Velice zajímavé jsou snímky, které za pomocí kamer National Geographics umístěných na tělech živočichů zachycují život ohrožených zvířat.

Tyto snímky mají ideální stopáž 25 minut.

 

 

Z této série jsou k dispozici tyto tituly:        1. Keporkaci

                                                                   2. Žralok vouskatý

                                                                   3. Tuleň havajský

                                                                   4. Tulen

                                                              a   5. Karety

 

 

Z dalších dokumentů máme dále k dispozici:

- Vorvani (26 minut) - dokument o ochraně vorvaňů

- Azory - ráj nekonečné modři (45 minut)

- Ráj zakázané oblasti (45 minut) - zajímavý dokument o oblasti Atol Bikiny, kde se před 60 lety konaly jaderné testy, díky čemuž se z oblasti stala pozoruhodná rezervace.

K procvičení Anglického jazyka máme k dispozici i nové snímky v anglickém znění s českými titulky:

- V dračím doupěti (53 minut) - mapování života krokodýlů v jejich přirozeném prostředí

Nadir - Vrak lodi El Naranjito (35 minut) - zkoumání potopených vraků lodí.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V naší nabídce samozřejmě zůstávají nadále i tyto snímky:

Tváře žraloků  -  Alexandra Cousteau se setkává se žraloky
Francie
Alexandra Cousteau

52 minut
Polynesie, Guadalupe, Réunion, Mayotte, Nová Kaledonie… Vysněná místa, kde se horizont, moře a obloha spojují v perfektní modř. Čisté vody, barevné ryby, sladké slunce, opálená kůže a kokosové palmy… Idylické pohlednicové klišé. Ale co ve skutečnosti víme o těchto výjimečných místech? V tomto pozemském ráji, víc než kdekoliv jinde, je nutností konfrontovat chování lidí s následky jejich činů – před křehkostí přírody všude kolem. Změřit rozsah škod a navrhnout nové a originální řešení.

 

Zachránci velryb
Velká Británie
Leighton de Barros
52 minut


Pokud se plejtvák chytí do rybářských sítí, zpanikaří a začne sebou házet v zoufalé snaze se dostat na svobodu. Nevyhnutelně tím svou situaci ještě zhoršuje a zamotává se čím dál víc. Když už nemá dost síly dostat se na hladinu, utopí se. Dnes už ale nejsou velryby a další kytovci ponecháváni jen tak svému zkoušenému osudu. Západoaustralský úřad pro ochranu přírody zřídil tým specialistů, kteří sledují zdejší pobřežní vody. Pátrají po velrybách, jež se dostaly do potíží, ale spoléhají se také na kapitány lodí, které za atraktivní podívanou vozí na moře turisty, ale pochopitelně také na rybáře. Skupinu vede zkušený Doug Coughran, který velryby zachraňuje už třicet let.

 

Mělčiny Aliwal
USA
Michael Rosenberg
5o minut


Oceán je pokladnicí plnou tajemství i velkých bohatství, jež před našimi zraky ukrývá nekonečná hladina. Nedaleko nejjižnějšího výběžku Afriky najdeme podmořskou metropoli, které se na Zemi nic nepodobá. Je to svatyně s obrovským bohatstvím podmořského života, která je z pohledu suchozemského světa dobře skrytá. Je domovem velkých i malých mořských živočichů a tvoří jeden z podmořských zázraků našeho světa. Jsou to mělčiny Aliwal, jeden z nejpozoruhodnějších pokladů, skrytých pod hladinou oceánu. Na jihoafrickém pobřeží, které se táhne v délce tří tisíc kilometrů najdeme jeden z nejbohatších ekosystémů naší planety. Jen málo míst na Zemi se může pochlubit takovou hojností různých forem života. U cípu afrického kontinentu se totiž setkávají vody dvou oceánů, které proti sobě ženou dva mocné proudy. Zrodilo se jedinečné prostředí.

 

Riskantní natáčení 1

Nový Zéland

Peter Allison

22 minut

Zachytit divoká zvířata na filmový pás vyžaduje dovednost, trpělivost a odvahu.

Kameramané při tom zažívají často neuvěřitelné příhody. Američan Tony Miller má to štěstí, že dělá práci, o které snil. Točí přírodopisné filmy po celém světě. To sebou ovšem nese nejrůznější rizika. Když sledoval vorvaně u Nového Zélandu, přiblížili se k němu jeho "hrdinové" tak blízko, že se musel bránit pomocí vlastní kamery. Nepříjemné setkání s hrochy v Botswaně mají za sebou Alex Wills a Di Tilden-Daviesová z Velké Británie. Rozzuřený samec, který se domníval, že filmaři chtějí napadnout jeho teritorium, zaútočil na člun štábu a režisérku vážně zranil.

 

Riskantní natáčení  2
Nový Zéland
Peter Allison
22minut


Zachytit divoká zvířata na filmový pás vyžaduje dovednost, trpělivost a odvahu. Kameramané přitom zažívají často neuvěřitelné příhody. Němec Florian Graner je kameraman a mořský biolog, a tak natáčení spojuje s výzkumem. Na tichomořském pobřeží Mexika točil za velmi obtížných okolností film o největším druhu ploutovonožce na světě - rypouše sloního.

Max Quinn z Nového Zélandu zase natáčel na Aljašce lední medvědy. Zachycoval dlouhodobý zoologický experiment, sledující medvědici s mláďaty, což rozhodně nebyla žádná idyla.

U Havaje se v hojném počtu vyskytují kulohlavci. Pro asistentku amerického kameramana a režiséra Lee Tepleyho se natáčení stalo málem jejich posledním.

 

Pátrání po obří anakondě
Německo

Marion Poellmann
52 minut
Anakondy burcovaly lidskou představivost od nepaměti. Téměř žádný jiný živočich není tak obávaný a zároveň uctívaný jako největší had na světě. Po celá staletí se vyprávěly ohromující hororové příběhy o zpozorování obřích hadů. Ale kolik z toho je pravda a kolik fikce? Tým německých fotografů přírody a biologů, vybaven všemi myslitelnými vymoženostmi moderní doby, se vydává hledat pravdu skrytou v mýtu. Jejich vzrušující výprava je zavede do extrémních podmínek, vzdálených a okouzlujících krajin. Ve stopách obří anakondy celý tým poskytuje náhled do života těchto velice málo prozkoumaných hadů. Dokážou získat unikátní snímky z rození mladých anakond – něco, co nikdo jiný zatím nedokázal. A možná jsou i prvními, kteří objevili legendární monstrum, největší anakondu na světě.

 

Voda zdroj života
Španělsko
Javier Ortega, Fernando López-Mirones
17 minut


V nám známém vesmíru je takové místo jen jediné. Prastaré legendy vyprávějí o velké potopě, po níž přeživší tvorové žili ve věčném ráji. Je to sen o jediném bohu, o jediné zahradě pro jeho děti. Nikde jinde mraky denně nepláčou, nikde jinde se rosa nevypařuje, aby dodávala sílu planetě, která se s každým rozbřeskem znovu rodí. Náš příběh může začít kdekoli. Tento dar z nebes přichází ve všech ročních obdobích. Na všech světových stranách. Voda – tekutá a věčná harmonie. Existence lidstva je výsledkem řady událostí, které se odehrály v dávném pravěku. Staneme se svědky zrození života na Zemi, pochopíme proč jsme zde, svázáni podvědomými instinkty dávných časů, proč jsme nadnášeni dokonalou rovnováhou, která je tak stará jako sám vesmír.

  

Žraločí noc

Jižní Afrika - v anglickém znění s českými titulky

Ellen Windemuth

50 minut

Představte si, že jste ztraceni na moři daleko od pobřeží. Nemáte ani loď. Jste sami na vodě a plujete s proudem. (Máte neoprénový oblek, aby vám nebyla zima a záchrannou vestu, abyste se neutopili a dostatek vody; vyhnete se tak dehydrataci). I tak jste na otevřeném oceánu cílem extrémně prospěchářských predátorů – žraloků se špatnou pověstí. Co byste dělali, kdyby se objevili? Jak byste s nimi bojovali? Expert z Jižní Afriky Mike Rutzen to chce zjistit. Uskuteční nejdelší a nejnáročnější ponor svého života.

 

Tajemní vorvani
52 minut
Ledové vody jižních oceánů byly po miliony let královstvím velkých kytovců. Člověk se těmto končinám vyhýbal širokým obloukem. Idyla však neměla dlouhého trvání. Lidé se osmělovali pronikat do stále odlehlejších končin a na řadu tak přišlo i věčně rozbouřené pásmo v jižní části Indického oceánu. Tam je domov vorvaňů, obdivuhodných mořských savců, kteří se potápějí až do hloubky tří kilometrů, kde třeba až hodinu pátrají po kořisti. Mnohé zajímavosti z jejich života vám prozradí autoři francouzského dokumentu, kteří neváhali vstoupit do jejich království.

 

Cesty tuňáčích hejn
52 minut
Tuňák obecný je jedna z největších mořských ryb. Může dosáhnout délky až 4,5 metru a váhy až 700 kilogramů, ale rybáři se dnes s tak velkými exempláři už nesetkávají. Dnešní úlovky se zdaleka něpřibližují někdejším rekordním mírám. Většina tuňáků skončí na hácích dřív, než se stačí poprvé reprodukovat ve věku osmi let. Jejich populace je zdecimována nadměrným lovem a někde je dokonce blízko vyhubení. V Japonsku dostanou velkoobchodníci za jednoho obřího tuňáka až 70 000 Euro. I když španělští rybáři obdrží jen malou část z těchto peněz, je to pro ně stále skvělý obchod. Zato však smutná budoucnost pro tuňáky.

 

Delfíni – z cyklu Zvířata v životě člověka
52 minut trvající snímek
Delfín je jedním z nejstarších savců na světě. Od dob starověku byl zdrojem lidského okouzlení díky svému chování a inteligenci. Úžasné schopnosti delfínů udivují nemalý počet vědců a není překvapením, že se kolem těchto kytovců vyvinul opravdový kult. Z nejvíce vyvinutých zvířat na Zemi právě delfíni jsou obdařeni komplikovaným způsobem komunikace a jejich chování a sociální organizace podněcují naši zvědavost. Díky nejnovějším technologiím vědeckého snímání a příspěvkům odborníků se dnes můžeme ponořit do jejich fascinujícího světa a odhalit některá tajemství, jak tito savci dosahují rychlosti téměř 50km/h pod vodou. Víte, proč netvoří vír? Jak používají své velké mozky? Jaký má význam jejich pískání? Dorozumíme se jejich jazykem? Na jakém modelu je založena jejich spletitá sociální struktura? Jak vnímají svět sonarem? Tento film vám nabídne odpovědi a ukáže vám, že delfíni mají styl života a schopnosti, které byly donedávna připisovány pouze lidem.

 

Medúza – smrtící krása
43 minut
Průsvitné, křehké a z 99% tvořené vodou. Žádný mozek, žádná krev a žádné srdce. Ale medúzy, tyto elegantní „dámy“ tak odlišné tvarem a s minulostí delší než mají dinosauři, dobyly každé vodní prostředí od Antarktidy po tropy, od hlubin oceánů po řeky a sladkovodní jezera. Tento film začíná na dokonalé pláži v australském Queenslandu, avšak opuštěné v turistickém období mezi listopadem a dubnem. Proč? Plavec riskující v křišťálově čisté vodě se tu s velkou pravděpodobností setká s nejjedovatějším tvorem na zemi : čtyřhrannou smrtelnou. Jediný exemplář má dostatek jedu na zabití 250 lidí a v posledních 20 letech bylo nahlášeno více než 1 100 útoků. Čtyřhranky jsou zodpovědné za větší počet úmrtí než žraloci a jedovatí hadi dohromady.

 

Moře velryb – plejtvák obrovský
52 minut
Oceán je domovem jednoho z nejimpozantnějších a současně nejohroženějších živočichů naší planety – plejtváka obrovského. Dorůstá délky až 27 metrů a váží 150 tun. Japonský kameraman Kodži Nakamura už léta toužil zachytit tohoto obra podmořskou kamerou. Proto se vypravil do Kalifornského zálivu u mexického pobřeží. S filmováním velkých kytovců má Nakamura letité zkušenosti : natáčel mořské savce v Karibském moři i u japonského souostroví Izu. Ale to všechno byla jen příprava na natáčení života kytovců tak neobyčejných rozměrů, jako jsou plejtváci obrovští.

 

Ohrožení žraloci
50 minut
Žraloci jsou dokonalí lovci, silní a schopní. Už tisíce let v lidech vzbuzují strach a úctu. Jenže dnešní bezohledné rybářské praktiky a požadavky nových trhů decimují jejich populaci. Tato skutečnost však zatím u veřejnosti nevzbudila dostatečný ohlas. Je pobití milionu žraloků ročně tím správným způsobem, jak se zbavovat hrozby u našich pláží? Nebo je v sázce rovnováha oceánů? JeanMichel Cousteau se se svým týmem vydal na dvě pozoruhodné výpravy právě do míst, kde žijí největší hejna žraloků.
 

 

Copyright © 2016 Mořský-svět, Všechna práva vyhrazena
Webdesign a optimalizace pro vyhledávače: GRAFART STUDIO®